Początek

środa, 19 lutego 2014

Wrzecienik, łożyska OUS

Trochę nie chronologicznie notuje swoje spostrzeżenia, jednak początkiem remontowania maszynki było wiadomo - przegląd wrzeciennika OUSa. Dla spokoju, za radami mądrzejszych (= forumowicze cnc.info.pl), zdecydowałem wymienić łożyska. Obyło się bez większych problemów przy demontażu. Dzięki podszlifowaniu klucza (mocującego tarczę szlifierki kątowej), łatwo puściły nakrętki regulujące luz wzdłużny łożysk wrzeciennika.
Oczywiście bez dobrego ściągacza łożysk ani rusz, a poglądowo wszystkie elementy wrzeciennika mojego ous prezentowały się tak. Trochę uwagi wymagało wybicie bieżni łożysk z obudów.

Wrzeciennik OUS po zdemontowaniu łożysk



Odkręcenie zabieraka z uchwytem nie jest konieczne aby wyjąć wrzeciono, ale pozwoliło ocenić stan tych elementów i wychodzi że jest bez zastrzeżeń.







Łożyska w OUS to 30205. Tu jeszcze stare łożysko. Właściwie łożyska były w dobrym stanie, no ale skoro już zdemontowane to poszły nowe KOYO.
Bieżnie łożyska i pasowania zabieraka
Składanie w całość poszło spokojnie, ważnym etapem jest dokręcenie łożysk. Tu jak nic przypominają się czasy "nabierania doświadczeń" przy dokręcaniu łożysk w piastach "malucha". Ech.. kto nie miał malucha lub innego "wynalazku peerelu" dużo stracił - szczególnie doświadczenia w samodzielnym remontowaniu, mechanice.
Na koniec zdjęcia całego wrzeciennika nie zrobiłem, ale udało mi się złożyć i jak przyjdzie lakier to na pewno będzie zbliżenie.

Dla dopełnienia tematu przyda się rysunek techniczny wrzeciona OUS - publikowany oryginalnie na ulubionym portalu fanatyków ous

Wrzeciono OUS wersja salezjanska, źródło cnc.info.pl
http://www.cnc.info.pl/pics/Wrzeciono%20OUS-1%20Salezjanka%2074_49844_86529.jpg
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz