Początek

środa, 19 lutego 2014

Wrzecienik, łożyska OUS

Trochę nie chronologicznie notuje swoje spostrzeżenia, jednak początkiem remontowania maszynki było wiadomo - przegląd wrzeciennika OUSa. Dla spokoju, za radami mądrzejszych (= forumowicze cnc.info.pl), zdecydowałem wymienić łożyska. Obyło się bez większych problemów przy demontażu. Dzięki podszlifowaniu klucza (mocującego tarczę szlifierki kątowej), łatwo puściły nakrętki regulujące luz wzdłużny łożysk wrzeciennika.
Oczywiście bez dobrego ściągacza łożysk ani rusz, a poglądowo wszystkie elementy wrzeciennika mojego ous prezentowały się tak. Trochę uwagi wymagało wybicie bieżni łożysk z obudów.

Wrzeciennik OUS po zdemontowaniu łożysk

poniedziałek, 10 lutego 2014

Jak to z OUS-esem było?

OUS - wg. DTR,
źródło obrazu - https://www.cnc.info.pl/pics/4514e4c48775.jpg
Czyli dużo pytań na początku. Co to jest OUS, dlaczego ta konstrukcja, jak to wykorzystać, jak to doprowadzić do "życia"  - czyli stanowczo więcej pytań niż odpowiedzi.Stało  się, że zostałem posiadaczem OUSa i od tego zaczęła się cała historia przywracania do życia, zgłębiania PKM, technologii wiórowej, studiowania tematów na cnc.info.pl o tym legendarnym "osiołku" czyli np:

Uchwyt 100 - zabierak dla OUS


Standardowo OUS posiadały uchwyt rozmiaru 80 mm. Co będzie gdyby założyć 100 mm, jak to zrobić skutecznie? Jak zawsze więcej pytań niż... doświadczenia (jeśli chodzi o mnie). Dużym doświadczeniem oczywiście jest dyskusja na cnc.info.pl ad uchwytu

Po krotce:

1. Wrzeciono OUS, jak pokazuje dokumentacja, wymaga przygotowania zabieraka z gwintem M33x2. Nie dysponując technologią toczenia gwintu, zdecydowałem do standardowego zabieraka dopasować flansze pośredniczącą fi 100 mm. Materiałem okazało się zużyte koło zębate, a prace wymagały przetoczenia tak aby spasować z zabierakiem ous. To wszystko oczywiście wymaga dostępu do tokarki oraz wiercenia pod M8 i gwintowania otworów pod M6

2. Flasza zamocowana na zabieraku wymagała planowania powierzchni i wyznaczenia otworów mocujących nowy uchwyt . Tu pojawia się problem - czy znasz średnicę rozstawu osi otworów montażowych? Jeśli kupisz firmowy uchwyt, lub masz dokumentacje do uchwytu to nie ma problemu. Ja nie miałem, ale geometria pomogła i wyszło że mój uchwyt ma ma rozstawione otwory M8 po średnicy 84 mm.

3. Nawiercone zostały otwory fi 8,5 mm wg. rozstawu na uchwycie. Ten etap przedstawiał się tak: